Služby

Uživatelské testování

Uživatelské testování ocení klienti, kteří chtějí vědět, jak reagují na jejich web či službu skuteční uživatelé a co prožívají při práci. Testování v tomto případě neprovádí specialista na použitelnost, ale vybraní potencionální zákazníci, kteří budou váš web či službu používat. Na předem připravené sadě úkolů vám ukážeme, s čím mají vaši uživatelé problém, co se jim líbí, a co je naopak obtěžuje, a proč neudělají to, co po nich na webu chcete.


V čem vám může uživatelské testování pomoct?

Uživatelské testování vám může pomoct pochopit, co se děje před monitory vašich uživatelů. Často tak můžete zjistit, že to co myslíte, že je všem jasné, dělá největší problémy.

Jak uživatelské testování probíhá?

Pokud jste doposud žádné uživatelské testování na svém webu nedělali, nemusíte se bát. I když se to může zdát ze začátku složité, s námi to bude hračka. Celé testování vám připravíme na míru, vše předem domluvíme a zajistíme.

  • Seznamování – Na začátku testování je velmi důležité určit, co by se mělo testovat a proč. Každý web má jiné cíle, proto se vždy před zahájením prací důkladně seznamujeme s celým webem nebo aplikací.
  • Příprava scénáře testování – Ve chvíli, kdy nasbíráme dostatek informací, přistupujeme k tvorbě uživatelských scénářů, podle kterých se bude testovat.
  • Výběr správných uživatelů – Vybrat správné uživatele pro test, není vždy jednoduché. Při výběru se vždy snažíme najít takové typy lidí, kteří váš web opravdu mohou použít a mají k němu co říct.
  • Testujeme na lidech – Samotné testování může probíhat buď ve vašich prostorách, nebo v našich kancelářích. Je-li to nutné, může se testovat i vzdáleně. Během testu se předkládají testerovi jednotlivé úkoly a zaznamenává se jeho reakce, obrazovka počítače a mluvený komentář. Na vše dohlíží zkušený specialista na použitelnost.
  • Analyzujeme výsledky a poznámky – Jakmile je vše otestováno, začneme se zpracováváním výsledků. Rozebereme jednotlivá problematická místa z testu a navrhneme, jak je opravit s co možná nejlepším výsledkem.
  • Konzultujeme výsledky – Po uživatelském testování jsme nadále k dispozici a radíme jak s webem pracovat. V případě, že má klient zájem, zajistíme i další služby, jako je A/B testování nebo návrh nového webu.

Je testování drahé?

Určitě ne, uživatelské testování se sice dá připravit pro větší množství lidí, kde je cena vyšší, ale pokud to situace a majitel webu vyžaduje, lze zorganizovat i podstatně menší a levnější variantu. I ta je totiž lepší, než nedělat nic a spoléhat se pouze na grafika nebo webového vývojáře.

Vždy myslete na to, že odstranění i sebemenší chyby v použitelnosti, se vám vrátí v podobě většího množství platících klientů.

Nejste si jisti, zda vám tato služba pomůže? Kontaktujte našeho specialistu na použitelnost a nezávazně s ním proberte svou situaci.

Jiří Komár, info@uxlaborator.cz, mob: +420 603 750 304

Potřebujete zajistit uživatelské testování? V případě, že vás naše služby zaujaly, kontaktujte nás. Na základě zaslaných informací s vámi sestavíme cenovou kalkulaci nebo se domluvíme na osobním setkání, kde vše detailně probereme.

Domluvit konzultaci

Proč si vybrat nás?

Máme bohaté zkušenosti s použitelností a návrhem webových stránek. Členové našeho týmu pracovali řadu let pro přední české společnosti působící v oblasti tvorby internetových obchodů, portálů a webových stránek. Naše služby jsou podloženy úspěšnými projekty a řadou spokojených klientů.

Další služby

Zpět na seznam služeb